Data: Piątek, 24 Maj 2019 Imieniny: Joanny i Zuzanny

Czy czeka nas kryzys śmieciowy?

Aktualności
Wydaje się, że coraz mniej osób docenia wprowadzoną kilka lat temu ustawę o obowiązku odbioru odpadów komunalnych przez firmy współpracującymi z samorządami. Ale między innymi dzięki kolejnej nowelizacji ustawy i obligatoryjnych opłatach do gminnych kas na wywóz odpadów segregowanych i zmieszanych w lasach, na łąkach i rowach jest czyściej niż przed laty. Czyściej, ale wciąż daleko od ideału. System odbioru odpadów, na który spore grono psioczy i psioczyło, nie był i nie jest doskonały, ale też wpłynął na zmniejszoną liczbę ilość śmieci spalanych w przydomowych piecach. 

 Śmieciowy biznes wydaje się być na tyle lukratywny, że przy każdym kolejnym przetargu organizowanym przez samorządy, wygrywają firmy mocno zaniżające stawki. Nie inaczej było w Gminie Michałowice, gdzie od kilku lat za gospodarkę odpadami komunalnymi odpowiada firma Lekaro. Jednak jak się okazuje, przedsiębiorca chce jednostronnie wypowiedzieć umowę, rezygnując z odbioru nieczystości z posesji od marca bieżącego roku. I chociaż jednostronne wypowiedzenie umowy budzi spore wątpliwości prawne, należy się spodziewać, że przez kilka czy nawet kilkanaście tygodni będą występować kłopoty z odbiorem śmieci.  

Według nieoficjalnych informacji Lekaro żąda zwiększenia cen za wywóz nawet o sto procent. Co oczywiste, na biznesowy szantaż nie godzą się władze gminy, szukając alternatyw. Jeśli dialog z Lekaro nie przyniesie skutku, za odbiór śmieci będzie odpowiadać inna z firm działających w regionie, jak Hetman, Jarper, Byś czy MZO Pruszków. A co oznacza to dla mieszkańców? W teorii nie tylko przejściowe kłopoty z rosnącymi górami odpadów, ale też podwyżki za usługę. Należy dodać, że pieniądze płacone przez mieszkańców to tylko część opłat za wywóz. Resztę dopłaca gmina (z podatków mieszkańców). Co ważne, władze Gminy Michałowice zabezpieczyły środki potrzebne do wysokości kwoty, której domaga się Lekaro, co pozwala mieć nadzieję, że jednak dla mieszkańców cena za wywóz śmieci nie wzrośnie. I że odpady będą odbierane na czas i zgodnie z harmonogramem.

GAŚ, 16 II 2019