Data: Piątek, 24 Maj 2019 Imieniny: Joanny i Zuzanny

Dotacje na wymianę pieców

Aktualności
Problem smogu dotyka wiele podwarszawskich miejscowości, co szczególnie uwidacznia się podczas sezonu grzewczego. O ile przed laty za zanieczyszczenie powietrza w dużej mierze odpowiadały zakłady przemysłowe, w tym wyposażone w miernej jakości filtry ciepłownie i huty, dziś winne są przede wszystkim działania osób prywatnych. O ile nie da się zrezygnować z prywatnych samochodów, które i tak odpowiadają co najwyżej za kilkanaście procent zanieczyszczeń w powietrzu, to można wpłynąć na jakość tego, czym, oddychamy, rezygnując z pieców na paliwa stałe. Szczególnie groźne są modele sprzed lat, nie tylko wypuszczające wiele trujących związków chemicznych do atmosfery, ale też nieefektywne. Także nowsze piece na węgiel, koks czy ekogroszek przyczyniają się do powstawania smogu. Stąd też, jeśli tylko są odpowiednie warunki, optymalnym ze względów ekologicznych rozwiązaniem są piece gazowe. Nasza gmina od lat posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę gazową, więc tym bardziej nie ma przeszkód, aby zachęcić wszystkich opalających domy, warsztaty czy garaże węglem, do skorzystania z lotnego paliwa. W dłuższej perspektywie będzie nie tylko czyściej, ale też wygodniej.  

Niestety inwestycja w nowoczesny piec zasilany gazem jest kosztowna. Ale dzięki ogólnopolskim i lokalnym inicjatywom można liczyć na finansowe wsparcie przy wymianie pieca. W Gminie Michałowice dopłata może sięgać nawet 7000 zł. W 2018 roku ze wsparcia skorzystało blisko 50 gospodarstw w naszej gminie. W bieżącym roku należy się spodziewać, że program będzie cieszył się jeszcze większą popularnością. Władze gminy zabezpieczyły odpowiednie fundusze na ten cel. Wszystkie chętne osoby winny skontaktować się z odpowiednią komórką urzędu do 31 maja 2019 roku. O dofinansowanie mogą się starać między innymi osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prywatne i przedsiębiorstwa. Wszelkie informacje można uzyskać telefoniczne w godzinach pracy urzędu (22 350 91 74 i 22 350 91 18) oraz mejlowo (piece@michalowice.pl).

GAŚ, 23 II 2019