Data: Poniedziałek, 30 Marzec 2020 Imieniny: Amelii i Jana

Ograniczenia i szanse związane z COVID-19

Aktualności

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że w pobliskich Michałowicach potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa na terenie naszej gminy. Zważywszy na skalę zjawiska i jego charakter było to do przewidzenia. Na szczęście już wcześniej podjęto wiele kroków, by możliwie ograniczyć rozprzestrzenianie się epidemii, w tym słuszne decyzje na szczeblu administracyjnym. Zamknięcia placówek oświatowych, boisk, lokali gastronomicznych, placów zabaw czy bibliotek sprawiają sporo kłopotów w codzienności, ale dzięki nim nie tylko znacznie ograniczy się możliwość rozprzestrzeniania COVID-19, ale też pokazuje, jak można, i należy (z nielicznymi wyjątkami), zachowywać się w sytuacjach wyjątkowych. Owszem, panika w sklepach wielkopowierzchniowych połączona z gromadzeniem zapasów ryżu, makaronu i papieru toaletowego to jedna ze stron medalu. Drugą jest świadomość, by ograniczyć liczbę tygodniowych wizyt w sklepach do minimum. Co ważne, obawy co poniektórych związane z ewentualnym brakiem podstawowych artykułów spożywczych i higienicznych są mocno przesadzone. Polska od chwili wejścia do struktur unijnych należy do największych eskorterów żywności czy kosmetyków, co w obecnej sytuacji ograniczonego rozprzestrzeniania się towarów i osób może nawet oznaczać nadprodukcję.


Aby przetrwać w nieoczywistych czasach epidemii, nie trzeba rezygnować z wielu przyjemności. Spacery po parku, łące czy lesie jak najbardziej wskazane. Brak tłumów i popularnych rozrywek, jak kino czy wieczorne spotkania w piwnym barze, mogą pozytywnie wpłynąć na zacieśnienie relacji z najbliższymi. To także możność zagłębienia się we własne potrzeby i nadrabiania rozmaitych zaległości w pracach około domowych czy w lekturach filmowych i książkowych. Godne uwagi są też pojedyncze i grupowe inicjatywy, takie jak pomoc sąsiadom w zakupach i wyprowadzanie sąsiedzkich czworonogów na spacery.


Trzeba dodać, że na tegoroczny marzec w każdej z miejscowości w naszej gminie przygotowano sporo atrakcji kulturalnych i sąsiedzkich. Koncerty, spotkania autorskie, wernisaże czy wyjazdy do teatru nie przepadną – odbędą się w zdrowszych czasach. Zieloną wiosną.

GAŚ, 15 III 2020