Data: Wtorek, 9 Marzec 2021 Imieniny: Katarzyny i Franciszki

Rok 2020 pęcickimi oczyma

Aktualności

Sytuacja globalna mocno odcisnęła się także w naszej miejscowości. Hucznie, i z wieloma nadziejami, zapowiadany rok 2020 pokazał, że cierpliwość i pokora wciąż są w cenie. Że nawet najlepsze plany może pokrzyżować z pozoru błahostka, coś niewidzialnego i niezwykle zaraźliwego. Covid-19 na szczęście nie storpedował wszystkich działań i planów, stąd warto wspomnieć, jakie wydarzenia w minionych dwunastu miesiącach były ważne z pęcickiego punktu widzenia.


Styczeń i luty były czasem, kiedy po kilkutygodniowej przerwie wznowiono zajęcia sportowe w naszej świetlicy – niestety w marcu joga i pilates zostały odwołane z wiadomych powodów. Także w czasie przed największymi restrykcjami związanymi z koronawirusem odbyło się kilka sesji Om Chanting – „grupowej techniku, wykorzystującej wibrację pierwotnego dźwięku OM do transformacji oraz przywracania harmonii w świecie ludzi i przyrody”.


Marzec i kolejne miesiące wiosny oraz lata niestety łączyły się z niemal całkowitym zanikiem wszelkiej zorganizowanej aktywności mieszkańców. Trzeba było odwołać między innymi pikniki – związane z Dniem Dziecka i pożegnaniem lata. Również jesień, poza jednym wyjątkiem, okazała się niełaskawa – pierwszy raz od lat mieszkańcy Pęcic Małych nie mieli okazji wspólnego spotkania w czasie Świąt Bożego Narodzenia.


Poniekąd dzięki odwołaniu wspominanych wyżej wydarzeń (czytaj zaoszczędzonym pieniądzom z funduszu sołeckiego) na początku jesieni odbyło się największe jak dotąd w historii miejscowości wydarzenie kulturalno-rozrywkowe. Był to występ teatru Studio Buffo w pierwszą z październikowych sobót. Dopisała i pogoda, i frekwencja. Jak się późnej okazało, był to ostatni możliwy moment, żeby zorganizować podobną imprezę.


Rok 2020 to też silne starania sołtysa i rady sołeckiej związane z rozbudową świetlicy. Po długich tygodniach spotkań pod koniec lata udało się sfinalizować podpisanie umowy z wykonawcą (oczywiście stroną jest Gmina Michałowice). W środku jesieni rozpoczęły się prace budowlane, trwające do dziś. Niestety wykonawca niezbyt przyłożył się do terminu ukończenia prac – wg umowy zaplanowano „wykonanie robót budowlanych do 18 XII 2020 roku oraz termin zakończenia prac do 29 I 2021 roku (wraz z uzyskaniem decyzji o pozwolenie na użytkowanie obiektu)”. Przechodząc nieopodal świetlicy, można zauważyć, że realnym czasem oddania budynku do użytku będzie zielona wiosna 2021.


Istotną inwestycją gminną z punktu widzenia mieszkańców Pęcic Małych jest trwająca od kilkunastu tygodni rewitalizacja zalewu, będącego swoistą granicą z Komorowem. Obecnie trwają prace przygotowawcze przed głównymi działaniami.


Władze gminy przychyliły się też do znanego od ponad dekady problemu z odwodnieniem tzw. ptasich ulic. Na dziś gotowy jest projekt, kupiono działkę pod budowę zbiornika na odprowadzaną z okolic posesji deszczówkę oraz rozpoczęto pierwsze prace.


Dla osób związanych z pęcicką parafią i Kościołem ważną zmianą było odejście na emeryturę dotychczasowego proboszcza. Późną wiosną Grzegorza Jasińskiego zastąpił Jacek Zbyszyński, dotychczasowy administrator parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Chylicach.


Warto na koniec wspomnieć o wzmożonej jesienią aktywności złodziej na terenie naszej gminy. Niestety także w Pęcicach Małych przestępcy za nic sobie mieli szacunek do cudzej własności, włamując się na tereny kilku (kilkunastu?) posesji.


Z pewnością miło by było napisać coś więcej, ale z przyczyn niezależnych trudno znaleźć inne istotne informacje z minionego roku. Należy mieć nadzieję, że w kolejnym rocznym podsumowaniu będzie więcej i akapitów, i słów, i pozytywnych wspomnień.
GAŚ, 7 I 2021