Data: Wtorek, 9 Marzec 2021 Imieniny: Katarzyny i Franciszki

Z trzeciej ręki

Zamiast szczupaka

Paleosuchus trigonatus złowiony zamiast szczupaka!

Paleosuchus trigonatus złowiony zamiast szczupaka!Mały, wcale nie znaczy, że nie może być groźny… Pod tym banalnym zdaniem podpisałoby się wielu mężczyzn, także wędkarzy. I właśnie podczas niedawno rozpoczętego sezonu połowu szczupaka (dla niewtajemniczonych: legalne łowienie tego drapieżnika zaczęło się w Święto Pracy) okazało się, że na bezrybiu i rak ryba… Wiedzą o tym niemal wszyscy wędkujący w naszym zalewie. Właściwie, jak to bywa w Pęcicach Małych, na bezrybiu i kajman ryba!

Najmniejszy z kajmanów (Paleosuchus trigonatus) został złapany przez jednego ze spinningistów na pokaźnych rozmiarów blachę wahadłową. Niewielki, jak na kajmana okaz, widać na dołączonej fotografii. Jak relacjonuje zdziwiony wędkarz: „Panie, na początku żem myślał, że to zaczep jakiś. Kij mi pogło, ale nic się nie ruszało. Już myślałem, że zaczepiłem o jakąś część którejś z drewnianych platform dla kaczek czy innego ptactwa. Ale po paru minutach coś poszło. I zacząłem hol. Myślałem, że może to ten 20-kilowy sum albo jakiś wielki szczupak. Holowałem powoli, opór był wielki, ale „ryba” się nie szarpała za bardzo. A że atak na blachę nastąpił dość blisko brzegu, to po paru chwilach Andrzej, mój fumfel, sięgnął po podbierak i wyciągnęliśmy gada… Szybko mu zrobiliśmy kilka fotek samsungiem i >>ryba<< uciekła. My też żeśmy się zmyli, zwłaszcza że zaczęło padać. W domu pokazałem zdjęcia kobicie, ale mnie wyśmiała. Gdy wróciła córka z balangi, to zerknęliśmy w Internet i okazało się, że ten krokodyl, to jakiś najmniejszy z gatunku, do tego na ogół pływa w Amazonce czy innym Orinoko. Do teraz, wiesz pan, nie mogę w to uwierzyć”.

Czytając historię pana Czesława, apelujemy więc, aby zachowywać się bardzo ostrożnie podczas spacerów wokół zalewu. Przejęci tą niewiarygodną informacją, zgłosiliśmy fakt odpowiednim organom (policji i warszawskiemu zoo), ale w chwili pisania tej informacji, nie było odzewu. Czekamy na wyjaśnienia, czy gad rzeczywiście zadomowił się nad zalewem, czy jest sam i jak się tam mógł dostać. I czy można zaszczepić go przeciw wściekliźnie.

GAŚ, 12 V 2013