08.03.2022 20:15

Pomoc dla Ukrainy i Ukraińców

42
Garść cennych informacji dla osób, którym nieobcy jest los Ukrainy i Ukraińców. Osób, które przeciwstawiają się Putinowskiej agresji.

Od pierwszych dni rosyjskiej (Putinowskiej) inwazji na Ukrainę Polacy zdają egzamin jako sąsiedzi, ludzie dobrej woli i społecznicy. Niemal każda osoba żyjąca między Bugiem a Odrą stara się się nie być obojętną na człowieczy los. Liczne inicjatywy o charakterze lokalnym, ponadlokalnym i krajowym zachęcają do rozmaitych form pomocy. Organizowane są zbiórki żywności, artykułów sanitarnych czy ubrań. Inne organizacje skupiają się na zbiórkach pieniężnych – to dobre rozwiązanie, szczególnie że przy większych zakupach można liczyć na niższe ceny jednostkowe, do tego łatwiej dopasować asortyment do bieżących potrzeb. Także w naszym powiecie i w naszej gminie można było wesprzeć Ukrainę i Ukraińców, nie tylko uchodźców, ale też osoby, które zostały w objętej działaniami wojennymi ojczyźnie. Kilka z inicjatyw, niektóre mniej nieoczywiste, przybliżę, zachęcając do wsparcia.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Ukrainie

 

Organizacja została powołana, aby koordynować działania gminnych i wojewódzkich zespołów zarządzania. Jej członkowie zajmują się między innymi rozdysponowaniem miejsc noclegowych, kwestiami zatrudnienia uchodźców wojennych, edukacją, pomocą medyczną czy wsparciem psychologicznym. Więcej informacji można otrzymać, dzwoniąc pod numer 22 738 14 67 lub za pomocą poczty elektronicznej – pomocukrainie|powiat.pruszkow.pl| |pomocukrainie|powiat.pruszkow.pl.

 

Oddolna pomoc mieszkańców Gminy Michałowice obywatelom ukraińskim

 

W jej ramach stworzono kilka komórek, które zajmują się choćby bazą mieszkań dostępnych dla uchodźców czy kwestami organizowanymi na terenie naszej gminy. Organizatorzy przypominają czy apelują, żeby nie traktować zbiórek, np. odzieży, jako sposobu na przewietrzenie szafy czy pozbywania się nieprzydatnych gratów. Więcej o akcji w linku – https://tiny.pl/94k4h.

 

Akcja krwiodawstwa

 

Wespół z Ochotniczą Strażą Pożarną w Nowej Wsi wójt Małgorzata Pachecka organizuje akcję oddawania krwi „Solidarni z Ukrainą”. Krew będzie można oddawać w sobotę 12 III 2022 roku w godzinach 10.00-14.00. Wszystkich chcących oddać krew, zachęcam do udania się do budynku urzędu naszej gminy w Regułach (Aleja Powstańców Warszawy 1). Informacje, jak należy przygotować się do oddania krwi i kto może ją oddać ,w linku – https://tiny.pl/94k4r.

 

Graciarska pomoc dla Ukrainy

 

Pod tą nazwą kryje się wspólna nazwa dwóch cenionych, i zarazem nieco kontrowersyjnych youtuberów, Michała Koziara (znanego jako MotoBieda) i Jakubem Czerwińskim (pod tym nazwiskiem działa Irytujący Historyk). Jak informują obaj organizatorzy, celem zbiórki jest przekazanie ukraińskim żołnierzom i bojownikom jak największej liczby samochodów terenowych. Używanych, które można kupić i naprawić w rozsądnej cenie. Popierając tę inicjatywę można na kilka sposobów. Pierwszym to przelanie datku. Drugim – znalezienie niedrogiego samochodu terenowego na którymś z portali ogłoszeniowych, sprawdzenie jego rzeczywistej kondycji technicznej i po pozytywnej opinii, przesłanie namiarów do organizatorów. Trzecia możliwość to przekazanie własnego samochodu terenowego na rzecz bojowników. Samochody te mają być używane jako dodatkowe wyposażenie i służyć do działań na tyłach maszerującej armii. Będą więc wykorzystywane do akcji sabotażowych czy partyzanckich. Poszukiwane są pojazdy o wartości 10-20 tys. zł. Więcej informacji w linku, kierującego na YT – https://www.youtube.com/watch?v=ethyeg4tIPs.

Autor: GAŚ
Opublikowany przez: Grzegorz Śliwiński
Podobne tematy: Pomoc dla Ukrainy